Evim Olsun
       
EvimOlsun.com | Türkiye'nin En Büyük Konut Sitesi
  
pixel

Mall Of İstanbul'da Faiz Donduran Kampanya!

[Haber Tarihi : 2011.08.08]
[Haber Kategorisi : Kampanyalı Konut Projeleri]

Haberler  »  Sektör Haberleri
Haber Kaynağı :
 Gönder
 Yazdır
Bu haber 40326 kez okundu
Haber Yayın Tarihi : 2006.05.01

Arsa yatırımcısına uzman tavsiyeleri

Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB) Gayrimenkul Değerleme Uzmanı Cem Tayfun Yılmaz, arsaya yatırım yapmanın püf noktalarını Milliyet Emlak'a açıkladı

Yılmaz yatırımcıların arsanın alınması, bekletilmesi ve satılması evrelerinde çok dikkatli olmalarını öğütlerken, "Aksi takdirde yatırım amacıyla aldığınız yer kabusunuz olabilir" dedi


Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB) Gayrimenkul Değerleme Uzmanı Cem Tayfun Yılmaz, arsa yatırımının yalnızca satın almadan ibaret olmadığını, arsanın bekletilmesi ve arsanın satılması aşamalarında da çok dikkatli olunması gerektiğini belirterek, "Aksi takdirde, yatırım amacıyla aldığınız arsa kabusunuz olabilir" dedi. Yılmaz, arsa yatırımcısının aklına takılabilecek soruları yanıtladı.


- Yatırım amacıyla aldığımız arsalar neden kabusumuz olur?


- Ülkemizde arsayı almak ile yatırımın seyri noktalanmamaktadır. Sürekli olarak arsa veya arazi ile ilgili bilgileri güncellemek gerekir. Türkiye'de imar planlarının ömürlerinin kısa olması sebebiyle, konut imarlı bıraktığınız arsayı park alanı veya başka bir alan olarak bulabilirsiniz.


- Arsa veya arazi alırken neye dikkat etmeli ve aldıktan sonra 'dağa' dönüşmemesi için neler yapmalıyız?


- Arsa veya arazi alırken Tapu ve Kadastro ile birlikte belediyede de araştırmalar yapılmalıdır. Günümüzde bankadan konut kredisi almak isteyenler için değerleme uzmanları bu hizmeti sunmaktadır. Arsalar için de değerleme uzmanlarına başvurulması hem yatırımın sağlığı, hem de sizin sağlığınız açısından önemlidir.


- Arsa ve arazi arasındaki fark nedir?


- Size arsa olarak satılmak istenen yerin tapudaki vasfının da arsa olmasına dikkat ediniz. Arsa demek, imar planı ve teknik altyapısı olan inşaata elverişli arazi parçası demektir. Araziden arsaya dönüşüm bir süreçtir. İlk olarak kentlerin yakın çevresinde yer almakla başlayan süreç, nazım ve çevre planlarının yapılması, ardından imar uygulama planlarının yapılması, daha sonra imar parsellerinin ve altyapı tesislerin yapılması gibi aşamalardan geçerek sona erer. Bu dönüşümler sırasında araziler kanun gereği brüt parsellerinin takribi yüzde 40'ını Düzenleme Ortaklık Payı olarak kamuya terk ederler.


- Arsa alırken ne yapılmalı?


- Arsa almadan önce yerini mutlaka görmeli, görmekle de yetinmeyip üzerine ayak basmalısınız. Bu gerçekten çok önemlidir. En önemli noktalardan biri tapu senedini, kadastral açıdan da kontrol ederek ada, pafta, parseli belirtilen arsanın size gösterilen arsaya tekabül edip etmediğini anlamanızdır. Bu kontrolleri konunun uzmanı olmayan birinin yapması oldukça zordur. Profesyonel ve bağımsız hizmet için bu noktada değerleme uzmanlarına başvurabileceğiniz gibi, Kadastro Müdürlüğü yardımı ile parsel zemine aplike edilerek size satılmak istenen yer ile aynı olup olmadığı kontrol edebilirsiniz. Aksi durumda deniz manzaralı diye satın aldığınız arsanızın, dağın diğer yamacında kaya manzaralı olarak size baktığını yıllar sonra fark edebilirsiniz.


Bunların dışında arsanın bağlı bulunduğu Tapu Müdürlüğü'ne giderek mülkiyet haklarını sınırlayacak bir kısıtlamanın olup olmadığını mutlaka kontrol etmelisiniz. Arsa üzerindeki bir irtifak hakkı veya şerh arsanın kullanımını olumsuz etkileyebilir hatta arsayı kullanılamaz hale getirebilir. Örneğin arsa üzerinden yüksek gerilim hattı geçiyor olabilir. Bu gerçek, yerin imar durumu olsa da size yapı inşa etme ile ilgili kısıtlamalar getirebilir veya istediğiniz tipte yapı yapmanızı engelleyebilir.


- Bunların dışında nelere bakılmalı?


- Taşınmazın hisseli mi, müstakil tapu mu olduğuna bakılmalıdır. Hisseli bir alım yapılıyorsa taşınmazın hissesinin ne kadarını alacağınızı düşünmelisiniz. Unutulmamalıdır ki alacağınız arsa hisseli arsa ise, alınan hissenin, hissedar olunan arsa üzerinde tespitini yapmak mümkün değildir. Hisseli arsalarda diğer malikler ile her metrekarede ortaksınızdır. 10 malik varsa 1 metrekarede on malikle ortaksınız demektir. Bu nedenle, diğer hissedarlarla parselin rızai taksiminde anlaşılmadıkça hissedarı çok olan parseller tercih edilmemelidir. Örneğin 4 malikli bir parsel aldıysanız ve maliklerden ikisi vefat ettiyse, onların mirasçıları doğacaktır. 10 sene sonra bir bakarsınız 4 malikli yerde 14 kişi malik olmuşsunuz. Parsele proje yapmanız daha da güçleşir. Bu tür mülkler çok malikli oldukları için piyasada değer kaybına uğrarlar.


- Arsa almadan arsanın bağlı olduğu belediyesine gitmeli miyiz?


- Ayrıca arsanın bağlı olduğu belediyeye giderek, öncelikle taşınmazın belediye ve mücavir alan sınırları içinde olup olmadığının kontrol etmenizi öneririz. Şayet belediye ve mücavir alan sınırları içinde ise imar planın olup olmadığını, var ise onaylı imar planın yapılaşma koşullarını öğrenmek önemlidir. Kontrol edilen imar planından arazi kullanım türünü (örneğin konut, ticari, sanayi vb.), yapılaşma koşullarının (toplam inşaat alanı, izin verilen kat adedini) pazarlama sırasında size bildirilenle aynı olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Bunların dışında alacağınız taşınmazın SİT alanı, su koruma havzası, askeri alan vb. alanlarda olup olmadığını da sorgulamanızı öneririz.


Arsamızı alırken temelde bu durumlara dikkat etmekle biraz daha rahat uyuyabiliriz. Ancak maalesef arsayı elinizde tuttukça bu bilginin sık sık güncellenmesi ve bir değişiklik olup olmadığının kontrol edilmesi gerekmektedir. Bu değişiklikler için yerel yönetimler nezdinde değişen imar planlarının askı tarihlerini takip etmelisiniz. Şayet arsanız oturduğunuz ilde değil ise arsanızın bulunduğu yerde onunla ilgilenecek bir kişi bulmalısınız. Çünkü tek tehlike imar değişikliği değildir. Aynı zamanda başıboş arazilerin belalısı işgalciler de diğer bir tehlikedir. Bu nedenle arsanın etrafını duvar ile çevirmekte ve özel mülkiyete ait olduğunu belli eden bir tabela asmakta yarar vardır.


- Bütün bunlar yeterli midir?


- Maalesef yeterli değildir. Satış konusu gayrimenkulün, satıldığı yıl ve geçmiş yıllara ait ödenmemiş emlak vergisinden, yeni alıcı da sorumlu tutulmaktadır. O nedenle, gayrimenkul alırken, geçmiş yıl emlak vergisi borcunun olup olmadığı araştırılmalı, ödenen makbuzların fotokopileri alınmalıdır. Satıldığı yılın emlak vergisi de eski sahibi tarafından ödeneceğinden, buna da dikkat edilmelidir.


Arsa yeri seçerken nelere dikkat edilmeli?


- Bütün bu riskleri göze aldık. Arsa yeri seçerken yatırım açısından neleri göz önüne almalıyız?


- "İşin en zor kısmı aslında doğru yer seçimdir. Değerli araziler yatırım amacıyla almak için pahalı ve sınırlıdır. Önemli olan ve esas gelir sağlayan, arazi geliştirme yöntemleri kullanılarak plansız arazilerden planlanmış ve altyapısı sağlanmış arsalar elde etmek, yıkık ve metruk binalarla dolu bir çöküntü alanından, kentin en gözde konut, eğlence ve alışveriş mekanlarını yaratmaktır. Bu kavram 'gayrimenkul geliştirme' bilimi olarak artık hayatımızda yer almaktadır.


Çok kaba hatları ile, gelişmekte olan bir bölgede arsa yatırımı yaparken dikkat edilecek ana kriterler için aşağıdaki maddeleri sayabiliriz.


- Mevcut ve yeni açılacak ulaşım bağlantılarının yakınlığı


- Büyük firmaların yatırım yapmayı planladığı yerlere yakınlık


- Açılmış veya açılacak büyük alışveriş merkezi projelerine yakınlık


- Tarihi değeri olan, ancak bugüne kadar korunması ve restorasyonu gerçekleştirilmemiş merkezi semtlerde bulunma


- Ofis veya üretim tesislerinin yoğunlaştığı ve ulaşım bağlantılarıyla desteklenen güçlü alt merkezlere yakınlık


Bunların dışında, yapmayı düşündüğünüz yatırımın cinsine ve beklentinize göre aşağıdaki hususlara dikkat edebilirsiniz:


Eğer sanayi amaçlı bir parsel arayışında iseniz, arsa alımında tedarikçilere, hammaddeye yakınlık, pazara yakınlık, altyapının uygun olması, enerji kaynakları, işgücü, ulaşım, iklim, haberleşme imkanları, arazi maliyetleri gibi faktörlere dikkat etmeniz gereklidir.


Konut amaçlı bir arsa yatırımı yapıyorsanız ulaşım, konum, alışveriş, iş merkezlerine, okullara ve hastaneye yakınlık, sokak düzeni, eğim vb. faktörler dikkate alınır.


Ticari imarlı arsalarda arsa büyüklüğü, mevkii, cephe sayısı ve uzunluğu, kat adedi, yapı yoğunluğu, ana arterlere ulaşım imkanları, yaya ve araç trafiği, konut bölgelerine yakınlık, ulaşım imkanları gibi faktörlere dikkat etmenizi öneririz.


ARSA FİYATLARIKonut imarlı arsalar


Avrupa yakası


Büyükçekmece-Mimarsinan-Sinanoba 150-300


Beylikdüzü-Gürpınar 150-300


Avcılar 200-300


Bahçeşehir-Esenkent-Boğazköy 150-300


Florya-Yeşilköy 1250-2500


Bakırköy-Bahçelievler 500-750


Bağcılar 250-500


İkitelli 500-800


Küçükçekmece 300-400


Sarıyer-Tarabya-İstinye 750-1250


Kemerburgaz 150-350


Göktürk 500-1000


Zekeriyaköy-Demirciköy 200-300Anadolu Yakası


Üsküdar-Anadolu Hisarı 1000-2000


Beylerbeyi-Çengelköy-Kandilli 750-1000


Beykoz-Kavacık-Çubuklu 300-600


Şile-Ağva-Riva 50-100


Acıbadem-Altunizade-Çamlıca 1000-2000


Ümraniye 500-750


Samandra-Sarıgazi-Sultanbeyli 150-300


Kadıköy-Göztepe-Kozyatağı-Bostancı 1000-2000


Maltepe-Kartal-Pendik 250-500


Tuzla-Kurtköy-Orhanlı 100-500


Sanayi ve depolama imarlı arsalar


Çatalca 25-50


Hadımköy 40-100


Kıraç-Beylikdüzü 60-150


Haramidere-Esenyurt-Firuzköy 150-200


Güneşli-Halkalı-İkitelli-Mahmutbey 250-500


İkitelli Org. San. Bölg. 350-600


Kağıthane-Gaziosmanpaşa 150-250


Ümraniye-Dudullu 150-200


Dudullu Org. San. Bölg. 300-500


Samandra-Sarıgazi-Sultanbeyli 100-150


Pendik Tuzla-Şeyhli 75-150


Tuzla Org. San. Bölg. 100-150


Şekerpınar-Kurtköy 60-100


Gebze Org. San. Bölg. 100-200


Plastikçiler-Tosb Org. San. Bölg. 100-150İş merkezi, plaza, otel imarlı arsalar


Beylikdüzü 250-500


Şirinevler 750-1500


Güneşli-İkitelli 600-1000


Esentepe-Levent-Maslak 1750-2500


Kavacık 750-1000


Kozyatağı 1000-1500


Maltepe-Kartal 400-750


Ümraniye 750-1000Ünsal Ereke

Kaynak : Milliyet Emlak
Etiketler: Sektör Haberleri

     Milliyet Emlak » Diğer Güncel Haberler

     Atlantis City'de 285 Bin Lira'ya 3+1 (2012.06.01)
     Newista Life'ta Metrekare 2300 Lira (2012.05.31)
     Adanuspark % 1 Peşin Kampanyasını Uzattı! (2011.09.23)
     Dumankaya, Yabancıya Konut Satışını Destekliyor (2011.09.21)
     Doğa Teras Evleri'nde 500 TL'ye İndirim Kuponu! (2011.09.20)
     İstanbul City'de Yüzde 10 İndirim Başladı! (2011.09.16)
     Rings İstanbul Vista'da 1+1 Daire Alana 1 Oda Hediye (2011.09.16)
     Adapark'ta 198 Bin TL'den Başlayan Fiyatlar (2011.09.15)
     Maximoon'da 73 Bin TL'ye Daire Şansı! (2011.09.13)
     Country Life'ta Yüzde 15 İndirim Şansı! (2011.09.13)
     Dumankaya Konsept Halkalı 2.300 TL'den Ön Satışta! (2011.08.18)
     Folkart Towers'ta Metrekare 2 Bin 500 Dolar (2011.08.12)
     Obakent'te 80 Bin TL'den Başlayan Fiyatlar (2011.08.12)
     Zorunlu Deprem Sigortası İçin Yarışacağız (2011.08.10)
     Fahriye Evcen 2 Milyon Dolara Ev Arıyor (2011.08.10)
     Yağmur Konutları'nda 150 Bin TL'den Başlayan Fiyatlar (2011.08.10)
     Olive Hill Bodrum'da 200 Bin Euro'ya! (2011.08.10)
     İstanbloom'da Kaba İnşaatın Yüzde 23'ü Bitti (2011.08.10)
     Kaya Prestige Konutları'na Yoğun İlgi! (2011.08.08)
     Elit Grand Palas 166 BinTL'ye Saray (2011.08.08)
     Mall Of İstanbul'da Faiz Donduran Kampanya! (2011.08.08)
     Nef Kağıthane 11'de 215 Bin TL'ye 2+1 (2011.08.08)

Site içeriği sadece bilgilendirme amaçlı olarak oluşturulmuştur.
Kişisel özel ihtiyaçlarınız için lütfen kurumsal konut danışmanları ile irtibata geçiniz.

Destekliyoruz  ¦  Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı  ¦  Anne Çocuk Eğitim Vakfı

İçerikler üreticilerine aittir. Yayın Süresi: 2005-2011 | Google.com | Facebook.com

Tam zamanında ve en uygun maliyetlerle esenyurt nakliyat ve beylikdüzü nakliyat hizmetleri İŞ NAKLİYAT'da.

En popüler içki servis arabası, el yapımı içki servis arabası, Elegant minibar kalitesiyle.
Türkiye'nin kentsel dönüşüm mimarı Yöryapı.

reklam  ¦   sponsorluk  ¦   posta
spacer